Jak przebiega sesja rodzinna

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Podobają mi się Twoje zdjęcia, ale jak właściwie przebiega taka sesja rodzinna, dziecięca lub narzeczeńska? Jak mam się przygotować? Jak się ubrać? Co zabrać? Te i wiele podobnych pytań zasypuje moją skrzynkę mailową, dlatego postanowiłam pomóc Wam zaoszczędzić czas i przygotować krótki opis jak wygląda współpraca ze mną. Jeśli jednak nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na pytania, które chodzą Ci po głowie – nie wahaj się, tylko pisz do mnie szybciutko tutaj.

1. Jakie zdjęcia robisz?

Przypuszczam, że odwiedziłeś już moją galerię 🙂

Zdjęcia tam zamieszczone są najlepszą odpowiedzią na to pytanie, ale spróbuję opisać to w kilku słowach. Przede wszystkim, robię zdjęcia, które ukazują PRAWDĘ. Próbowałam swoich sił w studio, w wykreowanych scenkach i okazało się, że to zupełnie nie moja bajka. Zawsze pokazuję na zdjęciach to co naprawdę działo się na sesji. Prawdziwe emocje, prawdzie uśmiechy i prawdziwe relacje. Od niezłych aparatów nauczyłam się wielu zabaw, które proponuję na sesji rodzinom i parom. Zajęci zabawą, rozmowami, własnymi wspomnieniami, jesteście prawdziwi, nie musicie pozować żeby wspaniale, a przede wszystkim naturalnie, wyglądać. Taki rodzaj zdjęć charakteryzuje się pewną nieperfekcyjnością ujęć. W trakcie przytulasów z maluchem może potargać Ci się fryzura, mężowi pognieść się kołnierzyk, a malec dostanie głupawki. Dla mnie to nie problem, ale jeśli oczekujesz, że Wasze zdjęcia będą perfekcyjne pod każdym względem, a Wy na nich idealnie wystylizowani – to niestety nie mnie szukacie. Mogę polecić kilku kolegów i koleżanek po fachu 🙂

2. Jesteśmy zdecydowani, co teraz?

Piszecie do mnie i ustalamy szczegóły. Wspólnie umawiamy się na konkretny termin i miejsce – możecie mieć swoją propozycję, jeśli jednak nic nie przychodzi Wam do głowy, zapytam Was jaki krajobraz preferujecie i na tej podstawie przedstawiam Wam swoją propozycję. Znam wiele ciekawych miejsc na sesję zdjęciową 🙂 Termin ustalam zazwyczaj na ok. 2 tygodnie do przodu, w zależności od dostępności wolnych terminów. Aż do dnia sesji możecie odwołać nasze spotkanie, proszę jednak o informowanie mnie o zmianach z maksymalnym wyprzedzeniem – zwolniony termin mogę zaproponować innym klientom. Co w przypadku, gdy zaskoczy nas niepogoda? Pamiętajcie, że do zdjęć nie potrzebujemy bezchmurnego nieba i temperatury 25 stopni C, ale jeśli pada albo jest bardzo zimno – zmieniamy termin naszej sesji.

3. Jak przygotować się do sesji?

Zadbaj o dobry humor. Twój, partnera/partnerki, dzieci. Rozczochrane włosy, brudną buzię czy wygniecioną koszulę łatwiej uratować na zdjęciach niż markotną minę. A później zadbaj o ubrania. Informuję zawsze przed sesją jaki styl będzie najlepszy, ale pamiętaj, uniwersalne są jasne kolory, proste kroje, brak napisów czy krzykliwych wzorów. Zdecydujcie się na jedną główną barwę Waszych ubrań i dobierzcie pasujące dodatki. Bez obaw, jestem do Waszej dyspozycji. Niech nikt na sesji nie będzie głodny. Zabierzcie coś do przekąszenia, zwłaszcza jeśli dojazd na miejsce ma nam zabrać dużo czasu. Nie zapomnijcie o wodzie. Chusteczki, mokre lub suche, zaskakująco często są przydatne. Dla dzieci – ubrania na zmianę. Dla wszystkich – coś do okrycia, jeśli zepsuje się pogoda. Ja zabieram spray na owady bezpieczny dla dzieci i płyn do dezynfekcji. Postarajcie się żeby małe dzieci były wyspane, choć wiem, że z tym czasem bywa ciężko. Można zabrać ulubioną zabawkę dziecka.

4. Jak przebiega sesja?

Każda inaczej, ale standardem jest, że albo spotykamy się już w umówionym miejscu, gdzie robimy zdjęcia, albo ustalamy wspólny transport. Dojeżdżam na odległość do 20km od granic Rybnika, ale jeśli zamarzy się Wam sesja na Zanzibarze to zapewnijcie mi transport, a ja już wrzucam do walizki bikini.

Na miejscu, ostatnie poprawki, Psikamy się sprayem przeciw owadom, poprawiamy fryzury i pakujemy ekwipunek. Ja zabieram aparat i plecak, do którego możemy schować potrzebne dodatki. Robię zdjęcia od początku. Unikam sytuacji, w której pojawiamy się w wybranym miejscu i Wy nagle uświadamiacie sobie, że TO JUŻ CZAS NA ZDJĘCIA, Poproszę Was oczywiście o kilka ujęć pozowanych. Robię każdemu z Was portret. Jest czas na zabawę ojca z dzieckiem, mamy z dzieckiem, romantyczne chwile tylko dla rodziców, ale staram się tak poprowadzić sesję, żeby była to dla Was przede wszystkim dobra zabawa.

Praca z małymi dziećmi to zawsze pasmo niespodzianek. Czas sesji, jaki jest określony w poszczególnych pakietach to czas jaki Wam poświęcam. Sama sesja nie zawsze tyle trwa. Zachowany jest tutaj margines na ocieranie łez, na kaprysy, na wybieganie się, na zbadanie terenu i poobserwowanie robaczków. Nie dopuszczam do sytuacji pt. „stań grzecznie i uśmiechnij się, bo pani robi zdjęcie”. Ja jestem przygotowana na wszystko co przyjdzie do głowy Waszym maluchom i proszę, abyście Wy również byli 🙂

5. Ile osób może uczestniczyć w sesji?

Wy i ja. Bez świadków. Zaznaczam tutaj, że na sesji tylko ja robię zdjęcia. Natomiast nie przeszkadza mi zupełnie jeśli o udział w sesji poprosicie dziadków, chrzestnych czy kogo tylko zechcecie. Preferuję, by było Was maksymalnie 7 osób, ale jeśli macie dużą rodzinę, ustalamy tę kwestię indywidualnie.

Sesja dziecięca

6. Gdzie może odbyć się sesja?

W plenerze lub w Waszym domu. Nie robię zdjęć w studio. W moją stylistykę wpisują się głównie łąki i lasy, ale może to być również centrum miasta czy dowolnie wybrany przez Was teren. Jeśli zdecydujecie się na sesję w Waszym domu – wpadnę Was wcześniej odwiedzić. Bez obaw, nie będę sprawdzać czy odkurzyliście meble, ani czy macie najmodniejsze tapety, ale przyjrzę się jakie naturalne światło wpada przez Wasze okna. Od tego zależy godzina, o której możemy zrobić naszą sesję.

7. Kiedy dostaniemy zdjęcia?

W 14 dniu roboczym od naszej sesji, możecie spodziewać się linka do internetowej galerii Photonesto, w której możecie przez 3 miesiące oglądać zdjęcia, ściągnąć je na własny dysk, lub podzielić się linkiem z rodziną i przyjaciółmi. Galeria zabezpieczona jest hasłem, które również otrzymacie, więc nikt niepowołany nie ma dostępu do Waszych zdjęć. W tym samym dniu również poinformuję Was, że własnoręcznie spakowałam dla Was odbitki i umawiamy się na ich odbiór. W przypadku, gdy zamówiliście również album, czas oczekiwania na odbitki i album wydłuża się do 3 tygodni – odbitki zamawiam razem z albumem i otrzymuję je z labu razem, stąd ten wydłużony czas oczekiwania na odbitki. Galeria standardowo jest dostępna po upływie 14 dni roboczych.

8. Jakie odbitki? Czy będzie płyta CD?

Odbitki zawsze zamawiam matowe, w rozmiarze 15x21cm, z białą cienką ramką. Nie nagrywam zdjęć na CD. Dlaczego? Pakując Wasze zdjęcia staram się korzystać z produktów ekologicznych, a płyta CD to dla mnie zbędny kawałek plastiku. Dziś już nie wszystkie laptopy posiadają napęd CD-ROM, a przechowywanie danych w chmurze i przesyłanie ich drogą elektroniczną stało się praktyką powszechnie stosowaną. Nie ma natomiast problemu, jeśli chcecie otrzymać zdjęcia na pendrivie – podnosi to jednak cenę pakietu o koszt pendriva.

9. Czy możemy zamówić album?

Oczywiście. Mini albumy czyli takie zawierające zdjęcia ze standardowej sesji (ok. 12 ujęć) można podejrzeć na stronie www.didstory.pl, natomiast duże albumy, z dodatkowymi ujęciami, zamawiam z firmy nPhoto. Albumy wyceniane są indywidualnie, w zależności od ilości zdjęć, formatu i dodatków.

10. Czy możemy zrezygnować ze zdjęć?

Możecie złożyć reklamację na adres kontakt@pozytywkafotografia.pl  jeśli Waszym zdaniem było coś nie tak ze zdjęciami. Jeśli jednak po prostu rozmyśliliście się, nie ma możliwości zwrotu – zdjęcia są robione specjalnie na Wasze zamówienie, przedstawiają Was i członków Waszej rodziny, a ja wykonałam usługę z należytą dbałością; decydując się na moją usługę, zapoznaliście się wcześniej z moim portfolio, ofertą i powyższym opisem sposobu pracy.

Pozytywka Fotografia

Co dalej?

Jeśli przychodzą Ci do głowy jeszcze jakieś pytania, skorzystaj z formularza kontaktowego – postaram się odpowiedzieć tak szybko jak tylko to będzie możliwe 🙂